1 Ocak 2012 Pazar

Çemberleri Kapatmak… Paulo Coelho’dan Yeni Yıl Yazısı…


Bir insan her zaman sahnenin bittiğinin, perdenin indiğinin farkında olmalı. Gereken zamandan daha uzun kalmak için ısrar ederdeniz, mutluluğu ve oynamamız gereken diğer sahnelerin anlamını yitiririz.
Çemberleri tamamlamak, kapıları kapatmak, bölümleri sona erdirmek – ne isim verirseniz verin; önemli olan yaşamda bitmiş olan anları arkada bırakabilmektir.
İşinizi mi kaybettiniz? İlişkiniz sona mı eriyor? Ailenizin evinden mi ayrıldınız? Yurtdışına yaşamaya mı gittiniz? Uzun süren bir dostluk aniden bitti mi? Bunun neden olduğunu düşünerek uzun zaman geçirmek mümkün.
Kendinize yaşamınızda bu denli önemli ve büyük yer tutan şeylerin bir parmak şıklatması süresinde toza dönüşmesinin nedenlerini anlamadan yaşamınızda bir adım daha atmayacağınızı söyleyebilirsiniz. Ama bu yaklaşım, yaşamınızı paylaşan herkes için dehşetli biçimde stresli olacaktır : ebeveynleriniz, eşiniz, dostlarınız, çocuklarınız, kardeşiniz.
Herkes kitabın bölümlerini kapar, yeni sayfaları açar, yaşamına devam ederken sizi durağan bir biçimde görmek hepsini kötü hissettirecektir.
Şeyler olur ve geçer, ve bazen elimizden gelen en iyi şey onların gitmesine izin vermektir.
Bu yüzden, ne kadar acı da verse, hatıralardan arınmak bazen iyidir, küçük şeyleri yok etmek, eşyaları yetimhanelere bağışlamak, kitaplarınızı satmak ya da ödünç vermek.
Bu dünyada görünür olan herşey, aslında görünmeyen dünyanın ifadesidir, yüreklerimizde yer alan şeylerin bir izdüşümü.. -Ve hatıralardan arınmak, bazen yeni hatıralar için yüreklerimizde yer açmak anlamına gelir.
Bırakın gitsinler. Azat edin onları. Arının onlardan.
Kimse hayatı işaretli iskambil kağıtları ile oynamaz, yani bazen kazanır ve bazen de kaybederiz. Geri dönüş beklemeyin her zaman, emeklerinizin takdir edilmesini, dehanızın keşfedilmenizi, aşkınızın anlaşılmasını.
Kendi duygusal televizyonunuzda aynı kanalı izlemeyi bırakın. Bir kayıptan ne kadar acı çektiğinizi gösteren o programı artık izlemeyin. O sizi sadece zehirliyor, başka bir şey değil.
Hiçbir şey, kırık aşk öykülerini kabul etmekten daha tehlikeli değildir hayatta; başlama tarihi olmayan söz verilmiş işlerden veya sizi “ideal zamanı” beklemeye sürekli mecbur eden kararlardan.
Yeni bir fasikül açılmadan, önceki bitirilmelidir: Kendinize geçmiş olanın tekrar geri gelmeyeceğini söyleyin kendinize.
Bir zamanlar o şey veya o kişi olmaksızın yaşayabildiğinizi hatırlatın – hiçbir şey yeri doldurulamaz değildir; bir alışkanlık bir ihtiyaç değildir.
Bu çok belirgin görülebilir, hatta zor olabilir, ancak çok önemlidir.
Çemberleri kapatmak. Gururunuz nedeniyle, yoksunluğunuz veya öfkeniz nedeniyle değil, artık ona hayatınızda yer kalmadığı için.
Kapıyı kapatın, müziği değiştirin, evi temizleyip tozu silkeleyin.
Eskiden olduğunuz kişi olmayı bırakın, ve şimdi olduğunuz kişiye dönüşün.
Mutlu Yıllar.
Paulo

(Çeviri: Utku Kaynar)

8 yorum:

 1. Merhaba,
  Sanırım bugün şanslı günümdeyim.Son günlerde yazıda sözü edilen benzer durumlardan mustaribim ve bu yazı sayesinde artık silkinmem gerektiğinin farkına vardım.Çok teşekkür ederim.İzninizle alıntı yapmak isterim ?

  YanıtlaSil
 2. Tabii ki...
  Yazının amacına ulaşmasına sevindim:)

  YanıtlaSil
 3. Paulo Coelho ile tanışmam ünv. yıllarında okuduğum Simyacı kitabı ile olmuştu. Akabininde de zaten diğer kitapları okumuştum bir solukta. Coelho'nun derin düşünce ve maneviyat duygusunu açıkçası çok seviyorum. Bu yazıda da bunu çok net birşekilde ortaya koyuyor zaten. Bizlere ise sadece kulak verip, uygulamaya dökmesi kalıyor. Paylaşım için çok teşekkürler... :)

  YanıtlaSil
 4. Açıkçası Coelho çok severek okuduğum bir yazar değil... Simyacı'yı baştan sona Binbir Gece Masalları'ndan alıntılamıştı. Buna rağmen çok akıcı yazar ve hissettirerek okutur, keyiflidir. Simyacı'dan sonraki kitabı Piedra Irmağı'nın Kıyısında...'da için "bir kadın gibi düşünüp hissederek yazdım" der. Bunu okuduysanız bir de Zülfü Livaneli'nin Serenad'ını okuyun derim. Bu konuda Coelho'dan çok daha iyidir.

  YanıtlaSil
 5. "Eskiden olduğunuz kişi olmayı bırakın, ve şimdi olduğunuz kişiye dönüşün."

  hadi bakalım inşallah:)
  yeni yıl dileğimiz bu olsun:)

  YanıtlaSil
 6. Paulo Coelho´nu Simyaci´yi Binbir Gece Masallarindan alinti yaptigini, Binbir Gece Masallari kime ait? adli yazinizdan ögrenmistim. Gerci kitabi da cok severek ve bir cirpida okumam galiba bir masal kitabi havasi oldugundandi. Bunu ilk okudugumda hissetigimi hatirliyorum.
  Müsaadeniz olursa, bu yaziyi isminiz ve blogunuzun adini verek yayinlamak isterim. Umarim cevabiniz olumlu olur.Bu güzel paylasimi bizlere sundugunuz icin tesekkür ederim.

  YanıtlaSil
 7. Elbette paylaşabilirsiniz, ilginize ben teşekkür ederim...

  YanıtlaSil